Evliya Çelebi Cad.34494 Başahşehir - İstanbul Turkey
trende

Motor Yağ Eksilmesinin Nedenleri Nelerdir?

Motor Yağ Eksilmesinin Nedenleri Nelerdir?

Motor Yağ Eksilmesinin Nedenleri Nelerdir?

Motor yağının eksilmesi sonucu çok ciddi motor arızaları meydana gelebilir. Bu yüzden motor yağının belli periyotlarla kontrol edilmesi gerekir. Motor yağı çok farklı sebeplerden eksilebilir. Bu yüzden yağ eksilmesinin iyi gözlenmesi gerekir. Motor aşağıdaki sebeplerden yağ eksiltebilir.

1. Motor silindir kapak contasının özelliğini yitirmesi sonucu motor dışına yağ sızması

  • Bu çözümü en kolay olan arızadır. Silindir kapak contası değiştirilerek yağ sızıntısı engellenebilir.

2. Motor silindir kapak contasının özelliğini yitirmesi (yanması) sonucu motor yağının motor bloğundaki su kanallarına kaçması

  • Bu durumda motor soğutma suyunda (genleşme kabında) yağ görülür. Eğer genleşme kabında yağ görüyorsanız (kahverengi renk ve köpüklenme) motor keçesi özelliğini yitirmiş ve su kanallarına yağ kaçıyor demektir. Motor bloğu ile üst kapak arasındaki contanın değiştirilmesi gerekir. Motor soğutma suyuna yağ kaçması sonucu radyatör de zamanla tıkanabilir. Motor yeterince soğutulamayacağından hararet yapabilir.

3. Motor silindir kapak contasının özelliğini yitirmesi sonucu motor yağının silindirlere kaçması

  • Motor silindir kapak contasından silindirlere yağ kaçıyorsa bu durumda silindirlerde yağ yakılacağından egzozdan mavi duman çıkar.

4. Supap keçelerinin özelliğini yitirmesi sonucu silindirlere yağ kaçması

  • Supap gaydının aşınması ve ya supap keçelerinin özelliğini yitirmesi gibi sebeplerle silindirlere yağ sızabilir. Bu durumda da silindirlerde yağ yakılacağından egzozdan mavi duman çıkar.

5. Turbodan silindirlere yağ kaçması

  • Turbo mili binlerce devir hızla döndüğünden yağlanması gerekir. Mil yatağı zamanla aşınabilir ve ya turbo içerisindeki contalar özelliğini yitirebilir. Bu durumda turbo içerisindeki yağ, kompressör türbini tarafına sızabilir ve havayla beraber silindirlere taşınabilir. Yine silindirlerde yağ yakılacağından egzozdan mavi duman çıkar. Turbodan yağ sızdığını anlamak için turbo borularının içleri ve intercooler kontrol edilmelidir.

6. Piston yağ segmanlarının bozulması sonucu silindirlere yağ kaçması ve silindir yüzeylerindeki yağın tam olarak sıyrılamaması

  • Yağ segmanları bozulduğunda yağ, yanma odasına kaçar ve segmanlar silindir duvarlarındaki yağı tam olarak sıyıramaz. Bu durumda yine silindirlerde yağ yanacağından egzozdan mavi duman çıkar.

7. Külbütör kapağı (supap kapağı, üst kapak) contasının özelliğini yitirmesi sonucu yağ sızması

  • Bu durumda conta değiştirilerek sorun çözülür.

8. Yağ soğutucusunun yağ sızdırması

  • Çok nadir olsa da yağ soğutucu yağ sızdırabilir. Suya yağ ve ya yağa su karışabilir.Yağ soğutucu tamir edilerek ve ya değiştirilerek sorun çözülür.

9. Yağ filtresinin iyi sıkılmaması ve ya contasının bozulması sonucu yağ sızması

  • Filtre sıkılarak yerine tam oturtulur ve ya değiştirilir.

10. Karter yağ contasının ve ya tapasının aşınması sonucu karter dışına yağ sızması

  • Karter contası değiştirilerek ve karter tapası sıkılarak ve ya değiştirilerek sorun çözülür.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: