Evliya Çelebi Cad.34494 Başahşehir - İstanbul Turkey
trende

EGR Arızalanırsa Ne Olur?

EGR Arızalanırsa Ne Olur?

 

EGR sistemi bir miktar egzoz gazını soğutarak tekrar emme manifolduna gönderir. Böylece temiz havayla beraber bir miktarda egoz gazı silindirlere alınır. Bu durumda silindirlerde ki yanma sıcaklığı ve basıncı düşer. Yanma sıcaklığının düşmesi yüksek sıcaklıklarda oluşan NOx gazlarının oluşumunu azaltır. Bu sayede emisyon değerleri düşürülür.

EGR sistemi egzoz gazına maruz kaldığından zamanla kurum bağlayabilir. (Özellikle dizel araçlarda kötü yakıt alınması sonucu). Oluşan ve EGR içerisinde biriken bu kurum emme manifolduna gönderilecek olan egzoz gazı miktarını ayarlayan EGR valfinin sıkışmasına neden olur. Bu durumda EGR valfi açık ve ya kapalı konumda sıkışıp kalır ve görevini yerine getiremez. Bu sıkışma sonucu valfi çalıştıran elektrik motoru yanabilir ve EGR nin değiştirilmesi gerekir.

EGR valfi genelde açık konumda sıkışık kalır. Bu durumda emme manifolduna sürekli egzoz gazı kaçar. Silindirlere aşırı egzoz gazı gireceğinden verimli bir yanma gerçekleşmez ve aracın çekişi düşer, motorun çalışması bozulur. Egzozdan siyah duman atılır. İlerleyen zamanlarda supaplar ve pistonlar kurum bağlayabilir. Supapların kurum bağlaması tam olarak kapanmalarını ve soğumalarını engeller. Bu durum beraberinde farklı ve ciddi motor arızaları meydana getirir.

EGR kapalı konumda sıkışıp kalırsa silindirlerdeki yanma sıcaklığı düşmez. Motor fazla ısınır. Bu aşırı sıcaklık motor yağının özelliğini bozabilir. Bu durumda da yetersiz yağlanma sonucu motorun hareketli parçalarında ve turbo milinde ve yatağında aşınmalara neden olur.

EGR valfinin arızalanmasının nedeni genelde kurum birikmesidir. Kurum birikmesinin en önemli nedeni ise kalitesiz yakıt kullanmaktan kaynaklanır. Özellikle dizel araçlarda yakıta dikkat edilmesi gerekir. Belli periyotlarla EGR kurum temizliği yaptırılarak EGR ömrü uzatılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: